قیمت‌گذاری کارخانه توسط کارشناس رسمی دادگستری- تعیین ارزش کارخانجات


قیمت‌گذاری کارخانه توسط کارشناسان رسمی دادگستری هرساله در سطح کشور با اهدافی نظیر خریدوفروش، ترهین و وثیقه، قرارگیری در مزایده جهت پرداخت بدهی‌های بانکی یا غیره برای اداره‌جات و سازمان‌های دولتی و سایر اشخاص حقوقی و حقیقی، ارزیابی و قیمت‌گذاری کارخانجات برای کارخانه‌هایی نظیر تولید البسه و صنایع نساجی، تولیدات مواد بهداشتی و آرایشی، تولیدات قطعات و لوازم صنعتی و غیره انجام می‌گیرد.

در قیمت‌گذاری کارخانه عوامل مؤثری ازجمله محل قرارگیری و دسترسی به مناطق شهری و بازار عرضه تولیدات و دسترسی به نیروی کار، استعداد و امتیازاتی نظیر آب، برق، ارزش عرصه و قرارگیری در داخل یا خارج شهرک‌های صنعتی و نوع سند مالکیت و دفترچه قرارداد شهرک صنعتی، سن دستگاه‌ها و تأسیسات و تجهیزات و ماشین‌آلات مستعمل کارخانجات در ارزیابی، تعیین ارزش یا قیمت‌گذاری کارخانه نقش بسزایی خواهد داشت که در متن فوق‌الذکر به آن خواهیم پرداخت.

تعیین ارزش یا قیمت‌گذاری کارخانجات شامل 4 بخش می‌باشد که هرکدام می‌بایست توسط کارشناس رسمی دادگستری باصلاحیت مربوط انجام پذیرد:

نحوه ارزیابی و قیمت‌گذاری کارخانه چگونه است؟

1-ارزیابی و قیمت‌گذاری ملک کارخانه توسط کارشناس رسمی شامل ارزیابی زمین، بستر یا عرصه کارخانه و قیمت‌گذاری اعیان (سوله‌ها و ساختمان‌های جانبی):

الف: یکی از عوامل مؤثر در ارزیابی و قیمت‌گذاری کارخانجات عرصه آن می‌باشد که با پارامترهایی نظیر دسترسی به شهرها و مراکز استان‌ها، راه‌های ارتباطی و دسترسی به بازار عرضه تولیدات کارخانجات و همچنین امکانات و امتیازات زمین سنجیده می‌شود و موارد ذکرشده و همچنین نرخ معاملات برای سایر کارخانجات مشابه می‌تواند در قیمت‌گذاری کارخانه و تعیین ارزش آن مؤثر باشد.

ب: اعیان کارخانه شامل سوله‌ها و ساختمان‌های جانبی می‌باشد و به عواملی نظیر سن بنا، کیفیت ساخت و مصالح بکار رفته و جمیع جهات مؤثر در موضوع بستگی دارد.

این بخش از قیمت‌گذاری کارخانجات توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان انجام می‌شود.

2-قیمت‌گذاری یا ارزیابی تجهیزات، تأسیسات و ماشین‌آلات کارخانه:

قیمت‌گذاری ماشین‌آلات کارخانجات به عوامل مختلفی بستگی دارد و کارشناس می‌تواند با مقایسه دستگاه‌های مشابه، برند، استهلاک یا میزان کارکرد و سن تجهیزات و ماشین‌آلات مستعمل ارزش آن را تعیین می‌کند.

این بخش از ارزیابی و قیمت‌گذاری کارخانه توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته برق، ماشین‌آلات و تجهیزات کارخانجات و با در نظر گرفتن تمامی جهات کارشناسی و عوامل مؤثر انجام می‌گیرد.

3-ارزیابی سهام و برند توسط کارشناس رسمی دادگستری:

4-حسابداری و حسابرسی و بررسی دفاتر و اظهارنامه‌های مالیاتی توسط کارشناس رسمی دادگستری جهت کسب اطمینان از عدم بدهی نیز در تعیین ارزش و قیمت‌گذاری کارخانجات تعیین‌کننده است.

قیمت‌گذاری کارخانه در سطح کشور با اهداف مختلفی انجام می‌شود و گروه ایران کارشناس با بهر گیری از کارشناسان رسمی دادگستری باتجربه و توانمند در رشته‌های راه و ساختمان، برق و تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانجات در سطح کشور در امر ارزیابی و قیمت‌گذاری کارخانجات مشغول فعالیت می‌باشند.

 1. محمد قاسمی گفت:

  ممنون از مطالب به روز و مفیدتون ،ممنونم که با مقالات عالیتون اطلاعاتتون و در اختیار دیگران قرار میدید متشکرم.

 2. Ali گفت:

  خیلی مفید و کاربردی بود

 3. مهدی گلشاهی گفت:

  عالی مثل همیشه

 4. حامد شکیب گفت:

  ممنون از مقاله کوتاه و مفیدتون ،خیلی عالی مراحل ارزیابی کارخانه توضیح داده شده ممنونم موفق باشد‌.

 5. حسین منصوری گفت:

  ممنون خیلی مفید بود.

 6. متین قاسملو گفت:

  مرسی تشکر مفید بود.

 7. علی نژاد محمد گفت:

  خیلی خوب و مفید،عالی بود متشکرم.

 8. امیر حسین بابایی گفت:

  بسیار مقاله کامل و مفیدی بود متشکرم.

 9. مهدی عبدلی گفت:

  عالی

 10. ندا سلطانی گفت:

  مطالب خیلی مفید و کارا بود . ممنونم . موفق باشید.

 11. بهرام گفت:

  اینکه به صورت گروهی ارزیابی میشه، واقعا مفیده

دیدگاه خود را بیان کنید

استفاده از مطالب درگاه ایران کارشناس فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. © 2019 – 2024

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

- از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page