نقشه utm یو تی ام / جانمایی ملک / تعیین مختصات ملک / کارشناس رسمی دادگستری نقشه‌برداری


نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام UTM که مخفف کلمه Universal Transverse Mercator Coordinate system می‌باشد به معنی سیستم مختصات مبدل عرضی جهانی است که در سال 1940 به دست تیم مهندسی ارتش آمریکا ابداع شد در این سیستم، نقشه‌برداری و تعیین موقعیت بر روی یک دستگاه مختصات دوبعدی نشان داده می‌شود درواقع هر نقطه از زمین دارای مختصات منحصربه‌فرد است و زمین در این سیستم به 60 قسمت (زون) که هر قسمت یا زون معادل 6 درجه از طول جغرافیایی است تقسیم‌شده و هر زون هم در راستای افق به 20 قسمت تقسیم‌شده که هر قسمت 8 درجه از عرض جغرافیا را نشان می‌دهد با داشتن طول و عرض جغرافیایی می‌توانیم یک نقطه در کره زمین را مشخص کنیم و کشور ایران در زون‌های 38 تا 41 قرارگرفته و همچنین زون‌های عرض جغرافیایی بر اساس حروف انگلیسی نام‌گذاری شده که حروف R و S مناطق ایران را نشان می‌دهد.

درواقع مختصات و محدوده ملک موردنظر توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری با کمک سامانه GPS روی دستگاه مختصات دوبعدی (دکارتی) سامانه یو تی ام جانمایی می‌شود تا نقشه دقیق ملک مشخص شود.

دلایل نیاز به نقشه utm چیست؟

از سیستم تهیه نقشه utm به دلیل داشتن مختصات و ابعاد دقیق با دقت خیلی بالا در حد سانتی‌متر در ادارات و مجموعه‌های مرتبط به خدمات ملکی مانند ادارات ثبت، شهرداری‌ها، اداره منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی، شورای شهر و … استفاده می‌شود درواقع این ادارات مالکین را ملزم به دریافت نقشه یو تی ام یا در اصطلاح عامیانه چهارمیخ از کارشناسان رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری کرده‌اند در حال حاضر با اضافه شدن طرح اجباری شمیم و درج نقشه utm یا چهارمیخ بر روی اسناد ملکی جدید این روال به پروسه صدور اسناد اضافه‌شده است.

7 ضرورت مهم استفاده از نقشه utm:

 • استقرار پلاک در موقعیت خود: وقتی برای ملکی نقشه یو تی ام تهیه می‌شود مختصات دقیق و منحصربه‌فرد برای آن ملک مشخص می‌شود و امکان ندارد این ملک با این مشخصات برای فرد دیگری ثبت شود یعنی جلوی این ادعا که شخصی سندی با مشخصات ملک شما دارد گرفته می‌شود.
 • عدم تجاوز، تعارض و جابجایی: با استفاده از نقشه یو تی ام utm خط مرزی ملک و حدود دقیق آن با زمین یا ملک مجاور مشخص می‌شود و از هرگونه تعارض و جابجایی خط مرزی به‌صورت عمدی یا غیرعمدی نسبت به ملک شما پیشگیری می‌شود.
 • تعیین مساحت دقیق در حد سانتی‌متر: به نقشه یو تی ام (utm) در اصطلاح عامیانه نقشه چهارمیخ نیز گفته می‌شود منظور از چهارمیخ همان پیاده کردن مختصات نقشه بر روی زمین است وقتی گوشه‌های ملک با دقت سانتی‌متر روی زمین مشخص شود مساحت هم با همین دقت به دست می‌آید و در حال حاضر به دلیل قیمت بالای زمین و ملک اطلاع از مساحت دقیق ملک جلوی متضرر شدن مالکین در معاملات را می‌گیرد.
 • کاهش اختلافات ملکی: در صورتی که مرزها و حدود زمین‌ها و املاک بخصوص زمین‌های زراعی، زمین‌های کشاورزی، باغات و غیره به‌صورت دقیق مشخص نباشد زمینه اختلافات و مشکلات در این امور به وجود می‌آید استفاده از نقشه یو تی ام به دلیل قابلیت در دقت و سرعت در این زمینه این مشکلات را حل کرده.
 • جهت درج در سامانه اسناد: نقشه utm برای درج در سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست سند مالکیت در اداره ثبت اسناد و املاک موردنیاز می‌باشد.
 • جانمایی مشخصات ثبتی ملک با وضعیت مکانی ملک: اگر مالک سندی داشته باشد که قدیمی‌ باشد و مکان دقیق آن را نداند یا زمینی دارد که در حدود و همسایگی و متراژ آن تردید داشته باشد در این صورت کارشناسان رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری با استفاده از پلاک‌های ثبتی همسایگان و تهیه نقشه utm می‌توانند مکان دقیق ملک یا زمین را روی نقشه و سیستم مختصات دو بعدی مشخص کنند.
 • تسهیل جانمایی ملک و تطبیق املاک: که با استفاده از نقشه utm یا چهارمیخ کردن این مورد به‌راحتی قابل انجام است.

چه افرادی صلاحیت تهیه نقشه utm رادارند؟

افرادی که صلاحیت این کار رادارند مهندسینی هستند که در آزمون سازمان نظام مهندسی ساختمان شرکت کرده‌اند و پروانه و مهر نظام مهندسی را دریافت کردند و یا اینکه در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری شرکت کرده‌اند و در رشته های نقشه‌برداری و امور ثبتی موفق به دریافت پروانه و مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری و امور ثبتی شده اند و گروه سوم گروه نقشه‌برداران هستند که دارای پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام کاردانی می باشند این افراد مجوز تهیه نقشه یو تی ام (utm) یا چهارمیخ رادارند اگر روی نقشه تهیه‌شده مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری نباشد فاقد اعتبار از لحاظ حقوقی و اداری می‌باشد.

خدماتی که کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری ارائه می‌کند:

معمولا در مراجع قضایی، دادگاه‌ها و ادارات دولتی مانند ثبت اسناد، شهرداری‌ها و … از کارشناسان رسمی دادگستری نقشه‌برداری و امور ثبتی جهت ارائه نقشه و جانمایی ملک و اظهار نظر بهره می‌گیرند.

 • تعیین مساحت زمین و ملک وکروکی ثبتی و تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری
 • تعیین جانمایی ملک با استفاده از نقشه utm یا نقشه چهارمیخ
 • تعیین مختصات دقیق ملک (نقشه utm یا نقشه چهارمیخ) برای مشخص شدن وضعیت ثبتی املاک فاقد سند رسمی
 • تهیه صورت مجلس تفکیکی برای آپارتمانها
 • تهیه نقشه زمین و ثبت‌نام سند مالکیت رسمی
 • مساحی زمین‌های کشاورزی و باغ و تهیه نقشه utm یا چهارمیخ
 • تعیین عرصه و اعیان املاک و بررسی میزان تعرضات آن توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری
 • تفسیر عکس‌های هوایی (تعیین و مشخص نمودن آثار قنات و چاه، مشخص نمودن آثار کشت و زرع و محدوده زمین‌های کشاورزی و …)
 • تفسیر تصاویر ماهواره‌ای توسط کارشناسان رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری

نحوه استفاده از نقشه utm:

به‌عنوان مثال می‌توانیم مختصات یو تی ام برج میلاد و نحوه خواندن آن را نشان دهیم عدد ۵۳۳۹۲۲۳۹۵۵۶۹۵۳۹۰۰۰۰۰۰۰۰ مختصات یو تی ام برج میلاد است که این نقطه موردنظر ما در زون شماره ۳۹ و باند s قرارگرفته که در اصطلاح به این مختصات s ۳۹ گفته می‌شود و عدد ۵۳۳۹۲۲ فاصله از محور X و عدد ۳۹۵۵۶۹۵ فاصله از محور Y بر حسب متر نسبت به مبدا می‌باشد.

اغلب اوقات تطبیق دادن ملکی که می‌خواهیم بخریم با سند مالکیت آن دشوار است مخصوصا در سند های دفترچه‌ای که برای افراد غیر کارشناس قابل فهم نیست اما در حال حاضر اسناد جدیدی که برای املاک ثبت می‌شود با عنوان سند تک‌برگی این مشکل را حل کرده برای این منظور در انتهای صفحه اول سند تک‌برگی عددی با عنوان شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات قیدشده که با عنوان شناسه جام هم شناخته می‌شود.

درواقع این شماره همان مختصات یو تی ام است طبق مثال عنوان‌شده از برج میلاد مختصات جام این ملک ۵۳۳۹۲۲۳۹۵۵۶۹۵۳۹۰۰۰۰۰۰۰۰ می‌باشد که:

 • شش عدد اول یعنی ۵۳۳۹۲۲ مختصات E یا شرقی است که طبق نقشه یو تی ام (utm) از مبدأ مختصات، ۵۳۳۹۲۲ متر از محور X فاصله دارد.
 • هفت شماره بعدی یعنی ۳۹۵۵۶۹۵ مختصات N یا شمالی است که طبق نقشه یو تی ام (utm) از مبدا مختصات، ۳۹۵۵۶۹۵ متر از محور Y فاصله دارد.
 • دو شماره بعدی یعنی ۳۹ قسمت یا زون تهران را نشان می‌دهد.

برای مشخص شدن موقعیت ملک درخواستی روی نقشه با استفاده از شناسه جام باید چگونه عمل کرد؟

 1. وارد سایت www.geoplaner.com شوید.
 2. شش شماره اول شناسه جام یعنی ۵۳۳۹۲۲ را در قسمت X یا E وارد کنید.
 3. هفت شماره بعدی شناسه جام یعنی ۳۹۵۵۶۹۵ را در قسمت Y یا N وارد کنید.
 4. دو شماره بعدی یعنی ۳۹ را در مربع کوچک زیر utm وارد کنید.
 5. و حتما باید در مربع مقابل نوشته utm حرف n که نشان‌دهنده نیم کره شمالی است انتخاب شود.

حالا با ok کردن، نقشه ملک مربوط به سند نمایش داده می‌شود با داشتن اطلاعات اولیه در مورد نقشه‌برداری و امور ثبتی و مهم تراز همه نقشه یو تی ام در امور مربوط به اسناد و املاک با سرعت بیشتری کار خود را به نتیجه می‌رسانید ودر ادارات مربوطه مانند اداره ثبت و شهرداری‌ها کمتر در صف نقص پرونده می‌مانید.

نقشه برج میلاد تهران -utm-یو تی ام

نحوه نقشه‌برداری توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری:

کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری بعدازاینکه به محل مراجعه می‌کند برای تهیه نقشه یو تی ام جهت جانمایی ملک یا تعیین مختصات دقیق ملک یا غیره به دو صورت می‌تواند نقشه را تهیه کند.

 • استفاده از دوربین توتال استیشن به‌صورت زمینی تصاویر گرفته می‌شود و پس‌ازآن نقشه ترسیم می‌شود و اطلاعات مساحت و ابعاد ملک روی نقشه‌های هوایی سازمان نقشه‌برداری با مقیاس 2000/1 جانمایی می‌شود تا کنج‌های ملک یا زمین یو تی ام یا به‌اصطلاح چهارمیخ شود.
 • در روش دوم کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه‌برداری با استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای یا همان چی پی اس های دو یا سه فرکانس به‌صورت مستقیم ملک موردنظر را utm می‌کند و پس از پردازش اطلاعات و ترسیم، نقشه یو تی ام به متقاضی ارائه می‌شود.

تمامی خدمات کارشناس رسمی دادگستری نقشه‌برداری از جمله انواع نقشه‌های یو تی ام (utm)، جانمایی ملک، چهارمیخ، تعیین مختصات دقیق زمین جهت ارائه به اداره ثبت، اسناد و املاک و غیره برای تمامی املاک فاقد سند رسمی برای دریافت سند یا تعویض سند دفترچه‌ای (منگوله‌دار) به سند های تک‌برگی در مجموعه ایران کارشناس انجام می‌شود با شماره 09129752320 تماس حاصل فرمایید.

 1. علی اسدی گفت:

  تعیین نقاط یو تی ام برای گرفتن سند تک برگ اجباری شده به هر حال ممنونم از مطالب مفیدتون.

 2. علی نژاد محمد گفت:

  ممنون خیلی مقاله مفیدی بود متشکرم

 3. محمد حسین محمدنژاد گفت:

  بله چندسالی هست که سند ها تک برگی با لوکیشن و شماره هستند
  ممنون 👍

 4. حامد علیپور گفت:

  مقاله به روز و مفیدی بود امیدوارم موفق باشید.

 5. متین قاسملو گفت:

  خیلی ممنون شماره جام خیلی جالب بود ممنون از مطالب مفیدتون موفق و پایدار باشید ممنونم.

 6. حسین منصوری گفت:

  ممنونم موفق باشید .

 7. محمد قاسمی گفت:

  مطالب بسیار مفیدی بود ممنونم از زحماتتون ،موفق باشید.

 8. امیر حسین بابایی گفت:

  عالی موفق باشید.

 9. ندا سلطانی گفت:

  مطالب خیلی مفید و کارا بود . ممنونم . موفق باشید.

 10. مهدی میرزائی گفت:

  بسیار مفید و عالی. تشکر

 11. مهدی رادرضایی گفت:

  ممنون از این مقاله مفید و عالی

 12. علیزاده گفت:

  عالی بود محتوای

 13. یاسر نجفی گفت:

  با سلام
  مطلب مفید و کارگشا بود

 14. مجیدوطنی گفت:

  باسلام میخواستم بدانم زمینی دربهرجاده باشد وپل اب گذر زیر پل هم باشد وصل به رود خانه ودر۳ کیلو متری شهروزمین دیم زاروفروخته بشود به ۳ شریک جهت تاسیس دامداری دربیش ازسی سال پیش بتوسط شورای اسلامی انزمان ومهربخشداری نیزپاش باشد وپول انرا درقولنامه جهت جدول گذاری همان شهروتوسعه خرج وتاکید درقولنامه شود وما هزینه کندن جاه دستی البته با اجازه ومصرفی کارکه قیدشده باشد این زمین مدعی اش منابع طبیع یا دولت باشد چه باید بشود با توضیح اینکه روبروی ما زمینی ۷۰ هکتاری نیز به حوزه علمیه قسمت خواهران هم واگذاریا فروش شده باشد ما۳ شریک کجای قانون میباشیم با تشکر از زحمات جنابعالی امکانش باشد بتوسط ایمیل کمکهای شمارا داشته باشم ممنون وسپاسگذارخواهم بود مجید وطنی

  • مدیر محتوای سیستم گفت:

   سلام
   لطفا با شماره داخل سایت تماس بگیرید تا راهنمایی انجام شود

دیدگاه خود را بیان کنید

استفاده از مطالب درگاه ایران کارشناس فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. © 2019 – 2024

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

- از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page