نحوه ارزیابی خودرو توسط کارشناس رسمی دادگستری


خودرو و بخش حمل‌ونقل ازجمله بخش‌های زیر بنایی اقتصاد هر جامعه است و با توجه به ورود انسان‌ها به جامعه جدید و عصر مدرن، خودرو به یکی از مؤلفه‌های بزرگ زندگی انسان امروزی در تمام جوامع تبدیل‌شده است.
واژه اتوموبیلیزه شدن بیانگر گره خوردن اغلب ابعاد وجودی، فردی، اجتماعی و فرهنگی با این پدیده است در راستای این نیز مسائلی وابسته به این مهم وجود دارد که نیاز به قانون و قانونمندی در این زمینه را اعلام می‌کند.
وابستگی انسان به این وسیله و رفع مشکلات و دغدغه آن‌ها در این مورد وجود کارشناسان رسمی دادگستری در خصوص اظهارنظر، ارزش‌گذاری، ارزیابی خودرو و ارائه گزارش در این زمینه را ملزم کرده در اکثر اوقات ارزش‌گذاری و ارزیابی خودرو و وسایط نقلیه، موردنیاز در سازمان‌ها و اداراتی می‌باشد که شامل قانون مناقصات می باشند کلیه سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌ها برای خریدوفروش و مزایده خودروهای خود باید از کارشناسان رسمی دادگستری گزارش ارزیابی و ارائه نظر کارشناسی در خصوص ارزش‌گذاری خودرو دریافت کنند.

ارزیابی و قیمت گذاری خودرو توسط کارشناس رسمی دادگستری خودرو
ارزیابی و قیمت گذاری خودرو

5 کاربرد ارزیابی و ارزش‌گذاری خودرو و وسایط نقلیه توسط کارشناس رسمی

  • ارزش‌گذاری خودرو جهت مناقصات و مزایدات
  • قیمت‌گذاری خودروهای داخلی و خارجی
  • بررسی هزینه در تصادفات و خسارت‌ها
  • ارزیابی و ارزش‌گذاری خودرو در محاسبه دارایی و ارزش سهام شرکت
  • اظهارنظر فنی و ارزیابی و تعیین خسارت خودرو و وسایط نقلیه

کارشناسان عالی تصادفات از طریق آزمون ورودی و طی مراحل قانونی و اداری به‌عنوان کارشناس رسمی دادگستری پذیرفته می‌شوند و اجازه اظهارنظر و ارزیابی خودرو و ارائه گزارش در مورد خسارت و تصادفات را دارند؛ اما نکته جالب در این قضیه این هست که کارشناسان تصادف دارای محدودیت‌هایی هستند مثلاً اینکه برای اقوام درجه‌یک خود نمی‌توانند اظهارنظر کارشناسی انجام دهند؛ و یا حتی اگر در تصادفی کارشناس رسمی ذینفع باشد باید درخواست رد کارشناسی را به مقام قضایی اعلام کند تا فرد دیگری جهت ارزیابی و کارشناسی در نظر گرفته شود.
در مناقصات یا مزایدات برای فروش خودرو به بخش خصوصی یا اشخاص باید قیمت پایه‌ای تنظیم شود و این قیمت پایه توسط کارشناسان ارزیاب خودرو یا کارشناس رسمی تصادفات صورت می‌گیرد. در تعیین قیمت خودرو، قیمت‌گذاری بر اساس قیمت آخرین معاملات روز بازار می‌باشد.

عوامل مهم در ارزیابی خودرو چیست؟

  1. اصالت بدنه (خودرو): بررسی اصالت بدنه خودرو مربوط به اصالت شماره شاسی حک‌شده بر روی شاسی و پلاک پرچ‌شده بر روی بدنه خودرو و شماره موتور حک‌شده بر روی بلوکه سیلندر خودرو می‌باشد که باید مطابق با اطلاعات درج‌شده در سند خودرو باشد؛ و این دزدی نبودن، تعویضی و جابجا نبودن قطعات و دست‌کاری نشدن را نشان می‌دهد.
  2. چک کردن بدنه و رنگ خودرو: در این گزینه کارشناس باید آسیب‌های وارده را شناسایی کند از قبیل بدنه رنگ‌شده، زنگ‌زده و پوسیده، تعمیر شده، تعویض شده و صدمات وارده به شاسی، گلگیر، جلوبندی و لاستیک و …و همه موارد را در گزارش درج کند. در مورد جلوبندی خودرو وقتی سرعت بالای 50 کیلومتر در ساعت می‌رود اگر لرزش فرمان وجود داشته باشد یا فرمان به طرفین کشیده شود جلوبندی خودرو مشکل دارد.
  3. کارکرد خودرو: کیلومتر شمار در این مورد اهمیت دارد، یک راننده عادی در سال حدود 12 هزار کیلومتر رانندگی می‌کند اما خودرویی که در شرکت یا ادارات استفاده می‌شود در سال حدود 40 هزار کیلومتر استفاده می‌شود که باید مدنظر قرارگرفته شود.
  4. بررسی سیستم ترمز خودرو: هنگام ترمز اگر صدایی از ماشین خارج شود و یا ماشین به چپ و راست متمایل شود نیاز به تعمیر فوری دارد و دارای ایراد هست.
  5. بررسی باطری و رادیاتور خودرو: هنگام روشن کردن خودرو اگر مشکلی وجود نداشته باشد یعنی باطری سالم هست و در رادیاتور باید چک شود از چه قسمت‌های آب بیرون می‌ریزد اگر شلنگ باشد باید تعویض شود و اگر از رادیاتور باشد باید با بررسی تعمیر یا تعویض شود.

اگر می‌خواهید از یک کارشناس خودرو برای ارزیابی خودروی خود استفاده کنید از کارشناسان رسمی دادگستری که مجوز این کار رادارند استفاده کنید هزینه کارشناسی ثابت و بر اساس نرخ مصوب می‌باشد لذا از پرداخت هزینه اضافی خودداری کنید و هزینه کارشناسی باید توسط شخصی که درخواست کارشناس داده پرداخت شود حضور کارشناسان رسمی ارزیابی خودرو برای طرفین، هم (فروشنده و خریدار) کاملاً منطقی و منصفانه می‌باشد.

اگر می‌خواهید از یک کارشناس خودرو برای ارزیابی خودروی خود استفاده کنید از کارشناسان رسمی دادگستری که مجوز این کار رادارند استفاده کنید هزینه کارشناسی ثابت و بر اساس نرخ مصوب می‌باشد لذا از پرداخت هزینه اضافی خودداری کنید و هزینه کارشناسی باید توسط شخصی که درخواست کارشناس داده پرداخت شود حضور کارشناسان رسمی ارزیابی خودرو برای طرفین، هم (فروشنده و خریدار) کاملاً منطقی و منصفانه می‌باشد.

استفاده از مطالب درگاه ایران کارشناس فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. © 2019 – 2024

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

- از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page